Univentum Labs

StartupHack: Univentum Labs wspierało innowacje i interdyscyplinarną współpracę studentów UG

StartupHack: Univentum Labs wspierało innowacje i interdyscyplinarną współpracę studentów UG

W ramach inicjatywy StartupHack edycja 1, organizowanej przez Gdański Park Naukowo-Technologiczny, studenci, doktoranci oraz osoby zainteresowane startupami i komercjalizacją innowacji miały możliwość zaprezentowania swoich umiejętności w realnych warunkach biznesowych. W dwudziestoczterogodzinnym hackathonie, który odbył się w dniach 21–22 marca 2025 r., wzięło udział 17 drużyn, a Uniwersytet Gdański reprezentowały trzy interdyscyplinarne zespoły. Duży sukces odniosła drużyna „Work In Progress” z UG, która zdobyła drugie miejsce. Dzięki udziałowi w inicjatywie StartupHack udało się wypromować i poszerzyć zasięg programu TALENtBRIDGE, w ramach którego Univentum Labs i WMFiI UG wspierają przedsiębiorczość oraz współpracę interdyscyplinarną studentów.

StartupHack to nowa inicjatywa, która umożliwia uczestnikom nabycie wiedzy oraz umiejętności potrzebnych do stworzenia kompleksowego startupu. Zgodnie z założeniami, w trakcie hackathonu każdy pomysł można było skonfrontować z doświadczonymi mentorami, którzy od lat prowadzą młodych innowatorów na rynku startupów.

Przygotowania – Pre-hackathon w Instytucie Informatyki UG

14 marca studenci Wydziałów: Matematyki, Fizyki i Informatyki, Zarządzania oraz Ekonomicznego spotkali się w Instytucie Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego. Spotkanie miało na celu przedstawienie założeń nadchodzącego hackathonu oraz wstępne uformowanie zespołów reprezentujących Uniwersytet Gdański. Dr Magdalena Markiewicz, Prodziekan ds. Rozwoju i Współpracy z Otoczeniem Społeczno-Gospodarczym Wydziału Ekonomicznego Uniwersytetu Gdańskiego, przedstawiła kluczowe aspekty analizy biznesowo-marketingowej oraz udzieliła cennych porad dotyczących przygotowania profesjonalnych prezentacji.

Dr Jakub Neumann, prof. UG, Prodziekan ds. Rozwoju Wydziału Matematyki, Fizyki i Informatyki Uniwersytetu Gdańskiego, oraz dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, prezeska Univentum Labs, opowiedzieli o programie TALENtBRIDGE, w ramach którego Univentum Labs i WMFiI UG wspierają przedsiębiorczość oraz współpracę interdyscyplinarną studentów. We współpracę i wsparcie studentów zaangażowała się również dr hab. Anna Dziadkiewicz, prof. UG, Prodziekan ds. Umiędzynarodowienia i Rozwoju Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Gdańskiego.

Sukces zespołu „Work in Progress” na Hackathonie 21–22 marca!

Główna część wydarzenia odbyła się w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym. To właśnie tam, przez 24 godziny, rywalizowało 17 drużyn, w tym trzy zespoły reprezentujące Uniwersytet Gdański. Podczas wydarzenia uczestnicy mieli możliwość wyboru jednej z dwóch ścieżek działania:

  • Rozwiązywanie zgłoszonych wyzwań – uczestnicy podejmowali się rozwiązywania konkretnych problemów zgłoszonych przez odbiorców technologii.
  • Ścieżka Open – dająca możliwość rozwijania własnych pomysłów i projektów.

Drugie miejsce podczas StartupHack zdobyła drużyna „Work In Progress” z Uniwersytetu Gdańskiego. W skład zespołu weszli:

  • Filip Maćkowiak (student III roku Informatyki Praktycznej) – lider zespołu, specjalista front-end, lider inicjatywy L2B2,
  • Ewelina Chrzanowska (studentka III roku Finansów i Rachunkowości) – odpowiedzialna za analizę ekonomiczną, marketing i finanse,
  • Mateusz Pisański (student II roku Informatyki i Ekonometrii) – zajmujący się relacjami biznesowymi oraz kwestiami finansowania,
  • Dawid Roszman (student III roku Informatyki Praktycznej) – główny architekt aplikacji, programista full-stack,
  • Patryk Winczewski (student III roku Informatyki Praktycznej) – DevOps Engineer oraz grafik komputerowy.

Zespół „Work In Progress” skoncentrował się na problematyce Portu Gdańskiego, tworząc innowacyjne rozwiązanie pod nazwą Beacon. Aplikacja Beacon stanowi interaktywną mapę ewidencji gruntów i budynków na terenie portu, umożliwiając dodawanie obszarów oraz kluczowych miejsc na mapie z możliwością przypisywania ważnych informacji i dokumentów. Przygotowane demo oraz zaplanowany dalszy rozwój aplikacji pokazują, jak narzędzie to może usprawnić proces decyzyjny w zarządzaniu rozbudowaną infrastrukturą portową.

Sam hacktahon przyniósł nam dużo nowych i cennych doświadczeń. Mieliśmy okazję porozmawiać z osobami, które na co dzień mają kontakt z biznesem. Ponadto, przygotowując się do konkursu, poznaliśmy nowych kolegów i koleżanki z innych wydziałów i mam szczerą nadzieję, że to był zaledwie fundament naszej rozwijającej się współpracy – mówi Filip Maćkowiak.

Jak dodaje lider L2B2, zespół liczy, że uda mu się zaprezentować swój pomysł przed portem w Gdańsku.

Pozostałe zespoły reprezentujące UG

 

Zespół Hackatovo

Zespół Hackatovo zaprezentował projekt Wisteria, dedykowaną aplikację webową typu dashboard dla branży perfumeryjnej i kosmetycznej, umożliwiającą integrację z systemami ERP/CRM, automatyzację dropshippingu oraz zaawansowaną analitykę sprzedaży. Projekt wyróżniał się unikalnym programem lojalnościowym, elastycznym modelem finansowym oraz funkcjami wspierającymi strategię cenową. Skład zespołu: Tomasz Petrykowski, Dorota Duda, Paweł Żabczyński, Julia Śliżewska, Konrad Gregorowicz

Zespół Hackatovo

Team Hermes

Zespół w ramach ścieżki Open zaprezentował koncepcję start-upu biura statystycznego BS Zalkier, oferującego jakościowe ankiety dla firm lokalnych na Pomorzu. Skład zespołu: Michał Witkowski, Wiktor Sieracki, Jakub Kunikowski, Arkadiusz Semmerling, Daniel Zaleski

Team Hermes

Podczas wydarzenia uczestnicy hackathonu z ramienia Uniwersytetu Gdańskiego mogli liczyć na wsparcie dr hab. Sylwii Mrozowskiej, prof. UG, dr hab. Anny Dziadkiewicz, prof. UG, dr Jakuba Neumanna, prof. UG, dr Magdaleny Markiewicz oraz Moniki Adamczuk.

 

Serdecznie gratulujemy wszystkim studentom, którzy wzięli udział w hackathonie!

Druga edycja konferencji „INTELLECTUAL PROPERTY & INNOVATION DAYS” już w kwietniu!

Druga edycja konferencji „INTELLECTUAL PROPERTY & INNOVATION DAYS” już 1-3 kwietnia!

Trzy uczelnie, trzy dni i ponad 20 wydarzeń w programie! W dniach 1-3 kwietnia 2025 r. odbędzie się druga edycja konferencji INTELLECTUAL PROPERTY & INNOVATION DAYS. Hasło przewodnie wydarzenia to: „PATENTY, INNOWACJE, PRZEDSIĘBIORCY – współpraca Science 4 Business”.

Ubiegłoroczna edycja konferencji zainicjowana przez Centrum Transferu Technologii Uniwersytetu Gdańskiego okazała się znacznym sukcesem. W tym roku czas na kontynuację w rozszerzonej formule – dlatego wydarzenie organizowane jest wspólnie przez Centra Transferu Technologii trzech trójmiejskich uczelni: Uniwersytetu Gdańskiego, Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Politechniki Gdańskiej, które razem tworzą Związek Uczelni Fahrenheita w Gdańsku. Współorganizatorem jest Biuro Analiz i Ekspertyz UG.

INTELLECTUAL PROPERTY & INNOVATION DAYS to wydarzenie skierowane  do naukowców, innowatorów i przedsiębiorców, którzy łączą świat nauki i biznesu, stawiając na ochronę własności intelektualnej oraz komercjalizację wyników badań.

W programie wydarzenia znalazły się wykłady, warsztaty, panele dyskusyjne oraz konsultacje z ekspertami i spotkania z przedstawicielami biznesu. Uczestnicy będą mieli okazję dowiedzieć się m.in., jak skutecznie chronić prawa do wynalazków, przygotować wniosek patentowy oraz wprowadzać innowacje na rynek.
 

Szczegółowy program wydarzenia

Rejestracja: INTELLECTUAL PROPERTY & INNOVATION DAYs

Przedstawiciele Centrów Transferu Technologii i spółki celowej UG Univentum Labs opowiedzą o możliwości uzyskania przez naukowców dofinansowania na prace przedwdrożeniowe w ramach zadania „Inkubator Rozwoju” – projekt „Science4Business – Nauka dla Biznesu”, dofinansowanego z Funduszy Europejskich dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG).

Nie zabraknie także okazji do nawiązania kontaktów – podczas spotkań naukowcy i przedsiębiorcy będą mogli wymieniać doświadczenia oraz budować nowe relacje.

W tym roku nowością jest także strefa stoisk partnerskich: punktów konsultacyjnych, gdzie dzięki współpracy z Agencją Rozwoju Pomorza (ARP), Polską Agencją Inwestycji i Handlu (PAIH), Głównym Punktem Informacyjnym Funduszy Europejskich (PIFE) z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego oraz Horyzontalnym Punktem Kontaktowym Polska Płn. (HPK PP) uczestnicy wydarzenia dowiedzą się o możliwościach finansowania prac B+R jednostek naukowych we współpracy z biznesem. Wśród stoisk znajdą się także przedstawiciele CTT z rzecznikami patentowymi, Biuro Wsparcia Przygotowania Projektów – Inkubator Projektowy UG i Univentum Labs.

 

INTELLECTUAL PROPERTY & INNOVATION DAYS

1-3 kwietnia 2025 r.

  • I dzień – Uniwersytet Gdański, Wydział Matematyki, Fizyki i Informatyki UG, strefa punktów konsultacyjnych
  • II dzień – Gdański Uniwersytet Medyczny
  • III dzień – Politechnika Gdańska

Udział w konferencji jest bezpłatny.

oprac. Centrum Transferu Technologii UG

BNF – New Bio Force: Biopreparaty z żywymi szczepami mikroorganizmów

BNF – New Bio Force to spółka spin-off założona w 2024 roku przy Uniwersytecie Gdańskim. Firma, której prezesem jest dr hab. Bożena Nejman-Faleńczyk, prof. UG z Wydziału Biologii, koncentruje się na rozwoju i komercjalizacji nowoczesnych technologii biologicznych, które mają potencjał znacząco wpłynąć na rozwój rolnictwa oraz ochronę środowiska.

BNF – New Bio Force oferuje m.in.:

  • Opracowywanie i produkcję biopreparatów zawierających żywe szczepy bakterii i bakteriofagi
  • Pozyskiwanie, wykrywanie oraz identyfikację mikroorganizmów z wykorzystaniem metod molekularnych i technik sekwencjonowania
  • Optymalizację warunków hodowli mikroorganizmów
  • Ocenę żywotności i stabilności drobnoustrojów w preparatach
  • Ocenę czystości mikrobiologicznej preparatów
  • Badanie zgodności liczby drobnoustrojów zawartych w produkcie z liczbą drobnoustrojów deklarowaną przez producenta
  • Charakterystykę mikroorganizmów poprzez analizę bioinformatyczną, morfologiczną, testy biochemiczne oraz eksperymenty fizjologiczne

– Jesteśmy spin-offem, który powstał z pasji do mikroorganizmów. Posiadamy specjalistyczną wiedzę w zakresie hodowli oraz wieloaspektowej analizy mikroorganizmów, potwierdzoną zarówno stopniami naukowymi, jak i publikacjami w czasopismach naukowych, a także zrealizowanymi projektami badawczymi – podkreśla dr hab. Bożena Nejman-Faleńczyk, prof. UG.

Więcej informacji na temat spółki BNF – New Bio Force można znaleźć na stronie: https://bnf.edu.pl/

Video: Jakub Zboiński

Univentum Labs i Laboratorium Badawczo Wdrożeniowe na targach AGROTECH

Univentum Labs i Laboratorium Badawczo Wdrożeniowe na targach AGROTECH

Targi AGROTECH w Kielcach to jedno z największych i najważniejszych wydarzeń branży rolniczej w Polsce. Prezentowane są tam najnowsze technologie oraz rozwiązania dla rolnictwa, a wydarzenie przyciąga zarówno producentów, jak i rolników poszukujących nowoczesnych narzędzi do pracy. Tegoroczna edycja odbyła się w dniach 14-16 marca 2025 r. W wydarzeniu uczestniczyły Paulina Spryngacz z Univentum Labs oraz dr Natalia Kaczyńska z Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowego MWB UG i GUMed.

Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowe od wielu lat zajmuje się między innymi zagadnieniami z zakresu ochrony i biotechnologii roślin. Jednym z celów delegacji Univentum Labs i Uniwersytetu Gdańskiego na targach ARGOTECH było nawiązanie kontaktów z producentami warzyw i firmami produkującymi nawozy.

28 kwietnia 2025 r. Univentum Labs we współpracy z Międzyuczelnianym Wydziałem Biotechnologii UG i GUMed oraz Laboratorium Badawczo-Wdrożeniowym organizuje bezpłatne szkolenie dla firm „Rozwiń innowacje w firmie razem z LBW”. Udział online jest możliwy poprzez platformę MS Teams: Link do spotkania. (Więcej informacji: tel. +48 519 761 448, e-mail: office@univentum.pl).

 

Rozwiń innowacje w firmie

L2B2: nowy semestr – nowe inicjatywy

L2B2: nowy semestr – nowe inicjatywy

Living Lab Bounty Board (L2B2) to inicjatywa rozwijana przez studentów informatyki UG i Univentum Labs w ramach programu TALENtBRIDGE, który ma na celu wspieranie interdyscyplinarnych zespołów studenckich oraz przygotowanie ich do pracy w dynamicznym środowisku biznesowym. L2B2 wspiera dr Jakub Neumann, prof. UG, Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju Wydziału Matematyki Fizyki i Informatyki UG, a zespół roboczy kierowany jest przez studenta Filipa Maćkowiaka (Informatyka UG, 3 rok).

Wraz z rozpoczęciem semestru letniego 2024/2025 studenci z Living Lab Bounty Board zintensyfikowali swoją aktywność i skierowali działania promocyjne do studentów potencjalnie zainteresowanych współpracą. 25 lutego 2025 r. zorganizowali spotkanie dla szczerszego grona studentów I stopnia Informatyki o profilu praktycznym, podczas którego zaprezentowali inicjatywę i zachęcili studentów z młodszych roczników do włączenia się.

Wierzymy że w tym semestrze pokażemy swój pełen potencjał i będzie to dla nas świetna okazja do rozwoju, zarówno nas samych jak i całej inicjatywy – podkreślił Filip Maćkowiak. Studenci są obecnie na etapie finalizowania prac nad platformą online do organizacji projektów i praktyk studenckich.

 

Galeria zdjęć: Spotkanie 25 lutego 2025 r.

Kolejne spotkanie odbyło się 11 marca 2025 roku na Wydziale Matematyki Fizyki i Informatyki UG. Uczestniczyli w nim także studenci z Wydziału Zarządzania UG oraz Wydziału Ekonomicznego UG. Gośćmi byli dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG, Prezeska Univentum Labs, oraz dr Jakub Neumann, prof. UG, którzy przedstawili program TALENtBRIDGE Univentum Labs – inicjatywę wspierającą przedsiębiorczość oraz współpracę interdyscyplinarną studentów.

Lider grupy Filip Maćkowiak zaprezentował koncepcję Living Lab Bounty Board i efekt dotychczasowych prac nad platformą do organizacji projektów i praktyk studenckich oraz zaprosił studentów Wydziału Zarządzania i Wydziału Ekonomicznego UG do wspólnego udziału w zbliżającym się Hackathonie StartupHack 21-22 marca 2025 r. w Gdańskim Parku Naukowo Technologicznym. Zachęcił też studentów do angażowania się w przyszłe prace L2B2 nad kolejnymi projektami informatycznymi dla Uniwersytetu Gdańskiego.

Wśród zaproszonych gości był również Zbigniew Ruszczyk, główny specjalista ds. informatycznych z Oddziału Zarządzania Danymi Badawczymi i Otwartej Nauki Biblioteki UG, który podzielił się swoim doświadczeniem rekrutera w branży IT i zaakcentował ogromną wartość angażowania się w dodatkowych projektach, i zdobywania praktycznego doświadczenia w trakcie studiowania, które może przyczynić się do przewagi konkurencyjnej w trakcie aplikowania o pierwszą pracę. Aktualnie studenci z L2B2 rozpoczynają pracę nad nowym projektem dla Biblioteki UG koordynowanym przez Zbigniewa Ruszczyka, który ma na celu stworzenie System do kompleksowego zarządzania cyklem życia planów dotyczących danych badawczych.

Galeria zdjęć: Spotkanie 25 marca 2025 r.

Finał Konkursu Young Fahrenheit. Relacja wideo

Wspomnieniami wracamy do konkursu Young Fahrenheit. Miesiąc temu na Wydziale Ekonomicznym UG w uroczystym finale udział wzięli finaliści, którzy zaprezentowali innowacyjne projekty z zakresu metod ochrony roślin, usprawnień w branży medycznej oraz technologii wyświetlania obrazów z użyciem organicznych związków chemicznych.

Badania dra Michała Mońki, zwycięzcy konkursu skupiają się na opracowaniu najnowszej generacji w pełni organicznych emiterów, które przekształcają energię elektryczną w światło – kluczowy element technologii OLED – Przewidujemy, że w przyszłości takie materiały będzie można drukować i nanosić na różne, niestandardowe powierzchnie, w tym odzież – mówi zdobywca pierwszego miejsca.

Agnieszka Stepasiuk, laureatka drugiego miejsca skupia się na poszukiwaniu nowych narzędzi teranostycznych, które umożliwią jednoczesną terapię i diagnostykę, poprawiając rokowania pacjentów onkologicznych – Nasz projekt dąży do stworzenia idealnego połączenia leku i transportera, testowanego najpierw na liniach komórkowych, a potem na modelach 3D lub zwierzęcych.

Marcin Borowicz, zdobywca trzeciego miejsca bada zastosowanie tylocyn – Są to struktury, które przypominają ogonki fagowe, które bakterie wykorzystują na potrzeby walki między sobą. Mój pomysł polega na wykorzystaniu tych struktur do walki z bakteriami, czyli wykorzystanie naturalnych środków bakterii do walki przeciwko nim w ochronie roślin – tłumaczy.

Gratulujemy wszystkim finalistom pasji i innowacyjności! Już teraz zapowiadamy kolejną edycję konkursu na początek nowego roku akademickiego!

Video: Jakub Zboiński

Relacja z finału: https://univentum.pl/wyniki-young-fahrenheit/

Wizyta członków Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie

Wizyta członków Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie

25 lutego 2025 roku członkowie Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości (AIP) Akademii Sztuki Wojennej w Warszawie (ASzWoj) odwiedzili Uniwersytet Gdański oraz Univentum Labs. Celem wizyty była wymiana dobrych praktyk w zakresie transferu technologii, wsparcia przedsiębiorczości studentów i absolwentów uczelni oraz współpraca projektowa.

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości to nowa jednostka działająca w strukturach Akademii Sztuki Wojennej od listopada 2024 roku. Celem AIP jest wsparcie studentów i absolwentów ASzWoj w zakresie doradztwa zawodowego i formalności związanych z zakładaniem startupów. W wizycie studyjnej w Gdańsku udział wzięli dyrektor AIP prof. dr hab. Jarosław Gryz oraz specjalistki Inkubatora Marlena Gajewska i Paulina Nowak.

Uniwersytet Gdański systemowo wspiera przedsiębiorczość studentów poprzez liczne programy edukacyjne i szkoleniowe, aktywne zaangażowanie w budowanie relacji z otoczeniem biznesowym oraz wsparcie komercjalizacji wyników badań naukowych. W działania te zaangażowane są liczne jednostki UG, takie jak Centrum Transferu Technologii, Biuro Analiz i Ekspertyz, spółka celowa Univentum Labs oraz poszczególne wydziały uczelni. Delegacja z Warszawy miała okazję poznać dobre praktyki jakie Uniwersytet Gdański wypracował w tym zakresie.

Univentum Labs wspiera rozwój przedsiębiorczości studentów i pracowników Uniwersytetu Gdańskiego poprzez realizację swoich flagowych programów oraz projektów finansowanych ze środków zewnętrznych, o czym opowiedziała prezeska spółki dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG. Univentum Labs współtworzy nowe podmioty rynkowe – spółki spin off, zajmuje się sprzedażą na rynku wyników badań naukowych oraz realizacją prac zleconych. Spółka rozwija program praktyk studenckich TALENtBRIDGE, w ramach którego realizowane są spotkania, wizyty studyjne w firmach i warsztaty dla studentów oraz jako partner ekosystemowy w ramach Startup Booster Poland – Smart Up umożliwia studentom udział bezpłatnych w warsztatach i hackatonach. Co roku we współpracy z Centrum Transferu Technologii UG organizuje także konkurs „Young Fahrenheit”, którego adresatami są młodzi naukowcy Uniwersytetu, których badania mają potencjał komercjalizacyjny.

Efektem współpracy Univentum Labs ze studentami Uniwersytetu Gdańskiego jest inicjatywa Living Lab Bounty Board (L2B2) rozwijana na Wydziale Matematyki, Fizyki i Informatyki wspierana przez dr. Jakuba Neumanna, prof. UG, Prodziekana ds. Współpracy i Rozwoju WMFiI. Celem L2B2 jest między innymi wspieranie rozwoju interdyscyplinarnych zespołów studenckich i przygotowanie do pracy w środowisku biznesowym. Liderem zespołu roboczego studentów jest student trzeciego roku informatyki Filip Maćkowiak.

Zespół Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości miał także okazję wziąć udział w spotkaniu w Centrum Zrównoważonego Rozwoju UG, ogólnouczelnianej, pozawydziałowej jednostce, której głównym zadaniem jest wspieranie, koordynowanie i podejmowanie działań upowszechniających cele Agendy 2030 na rzecz zrównoważonego rozwoju wśród społeczności akademickiej i w otoczeniu społeczno-gospodarczym. Centrum prowadzi między innymi program praktyk dla studentów oraz angażuje osoby stawiające pierwsze kroki na rynku pracy w międzynarodowe projekty, takie jak „Building Engagement to Accelerate Clean Energy Transitions in the South Baltic – BALTICBEAT” mający na celu wzmacnianie zaangażowania na rzecz przyspieszenia przejścia na czystą energię w regionie Południowego Bałtyku.

Kolejnym punktem w agendzie wizyty Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości na Uniwersytecie Gdańskim było spotkanie z Centrum Transferu Technologii (CTT UG), które wspiera współpracę między nauką a biznesem, pomagając w komercjalizacji wyników badań oraz zabezpieczeniu praw uczelni przy realizacji projektów wdrożeniowych. Centrum oferuje przedsiębiorcom dostęp do innowacyjnych technologii wypracowanych w UG, a zespołom naukowym wsparcie przy zabezpieczeniu praw własności intelektualnej. Dyrektor Katarzyna Gronowska oraz Zastępca Dyrektora Centrum Tomasz Chyrek przedstawili zasady funkcjonowania CTT UG ze szczególnym uwzględnieniem specyfiki zasad komercjalizacji wyników badań naukowych oraz regulaminów, umów i zabezpieczeń praw autorskich z tym związanych.

Wizytę studyjną zwieńczyło spotkanie na Wydziale Matematyki Fizyki i Informatyki UG, w którym delegację przyjął Dziekan dr hab. Marcin Marciniak, prof. UG oraz Prodziekan ds. Współpracy i Rozwoju dr Jakub Neumann, prof. UG. Podczas spotkania zostały omówione możliwości współpracy projektowej pomiędzy Wydziałem a Akademią Sztuki Wojennej w Warszawie między innymi w zakresie cyberbezpieczeństwa.

WRASSO

Przedstawiamy stronę projektu WRASSO

Zapraszamy na nową stronę internetową projektu WRASSO (Wsparcie Rozwoju Akademickich Spółek Spin-Off).  Projekt finansowany jest ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu „Nauka dla Społeczeństwa II”.

WRASSO (Wsparcie Rozwoju Akademickich Spółek Spin-Off) to inicjatywa mająca na celu zbudowanie trwałego ekosystemu wspierającego przedsiębiorczość akademicką. Projekt opiera się na międzynarodowych najlepszych praktykach i jest skierowany do studentów, absolwentów oraz pracowników naukowych, umożliwiając im rozwijanie innowacyjnych przedsięwzięć biznesowych.

Na stronie WRASSO można znaleźć między innymi:

  • Szczegółowe informacje o formach wsparcia dla akademickich spin-offów,
  • Aktualności dotyczące najnowszych inicjatyw i wydarzeń,
  • Informacje o projekcie
  • I wiele innych ciekawych materiałów, które będą sukcesywnie aktualizowane

Zachęcamy wszystkich – naukowców, studentów, przedsiębiorców oraz pasjonatów innowacji – do odwiedzenia strony i korzystania z dostępnych zasobów.

Link do strony: https://wrasso.univentum.pl/

Chimeryczne nanostruktury biologiczne z ochroną patentową!

Chimeryczne nanostruktury biologiczne z ochroną patentową!

Wynalazek „Biologiczne platformy nanostrukturalne do ekspozycji obcych antygenów”,  opracowany przez zespół naukowców z Międzyuczelnianego Wydziału Biotechnologii UG i GUMed pod kierunkiem dr Beaty Gromadzkiej, otrzymał ochronę patentową przyznaną przez Urząd Patentowy RP.

Przełomowy wynalazek (opracowany przez zespół naukowców w składzie: dr Karolina Zimmer, dr Mirosława Panasiuk, dr Weronika Hoffmann i dr hab. Stanisław Ołdziej, prof. UG pod kierunkiem dr Beaty Gromadzkiej) dotyczy nowatorskich chimerycznych nanostruktur biologicznych, które mogą znaleźć zastosowanie w precyzyjnym dostarczaniu leków do wybranych tkanek lub komórek, zwiększając skuteczność terapii i minimalizując działania niepożądane, oraz w rozwoju terapeutyków nowej generacji, opartych na biologicznych molekułach, takich jak białka czy peptydy, z potencjałem do leczenia chorób autoimmunologicznych, metabolicznych oraz nowotworowych.

Platforma oparta na wirusie Orsay, a dokładnie na fragmencie białka kapsydu (CP), to innowacyjne narzędzie, które przynosi wiele korzyści w medycynie, biotechnologii i naukach pokrewnych. Dzięki swojej zaawansowanej konstrukcji oferuje rozwiązania dla wielu wyzwań związanych z terapią, diagnostyką i produkcją biomolekuł.

Naukowcy zaprojektowali biologiczne nanostruktury inspirowane białkiem kapsydu (CP) wirusa Orsay. Ich konstrukcja została udoskonalona poprzez skrócenie i modyfikację białka CP, tak aby było bardziej stabilne i funkcjonalne. Dokonano również modyfikacji specjalnych domen, które ułatwiają budowę nanostruktury oraz umożliwiają wprowadzanie obcych antygenów.

Wynalazek oparty na wirusie Orsay otwiera nowe możliwości w projektowaniu nowoczesnych nanostruktur biologicznych, które mogą być wykorzystywane w diagnostyce, terapii i produkcji szczepionek. – Nasze odkrycie powstało w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań umożliwiających efektywne wprowadzanie i ekspozycję obcych antygenów za pomocą nanostruktur biologicznych opartych na wirusie Orsay –  mówi dr B. Gromadzka i dodaje: –Wynalazek rozwiązuje kluczowe problemy współczesnej biotechnologii i medycyny, takie jak niska skuteczność terapii, trudności w produkcji wysokiej jakości materiałów biologicznych, ograniczenia w regeneracji tkanek oraz potrzeba rozwoju innowacyjnych terapii genowych, szczepionek i leków. Stanowi podstawę dla dalszego postępu w leczeniu chorób, diagnostyce i rozwoju spersonalizowanych terapii.

Dzięki wynalazkowi możliwa staje się:

  • produkcja przeciwciał – tworzenie skutecznych narzędzi do stymulacji układu odpornościowego w celu uzyskania przeciwciał wysokiej jakości, wykorzystywanych w diagnostyce, terapii i badaniach naukowych;
  • opracowanie antygenów referencyjnych – zapewnienie stabilnych i precyzyjnie zdefiniowanych antygenów, niezbędnych do walidacji szczepionek, testów diagnostycznych i badań klinicznych;
  • rozwój nowoczesnych szczepionek – stworzenie platform umożliwiających efektywną ekspozycję antygenów w celu wywołania odpowiedzi immunologicznej, co pozwala na opracowanie szczepionek nowej generacji o wysokiej skuteczności i bezpieczeństwie;
  • dostarczanie leków – użycie nanostruktur biologicznych jako nośników, które precyzyjnie dostarczają substancje aktywne do określonych tkanek lub komórek, zwiększając efektywność terapii i zmniejszając działania niepożądane;
  • tworzenie terapeutycznych innowacji – umożliwienie rozwoju nowej generacji terapeutycznych molekuł biologicznych, takich jak białka czy peptydy, które mogą być stosowane w leczeniu chorób autoimmunologicznych, metabolicznych czy nowotworowych.

Jak działają te nanostruktury?

Nanostruktury opierają się na białku CP, które pełni kluczową rolę w tworzeniu stabilnych cząstek. Dodano do niego specjalne elementy, które zwiększają funkcjonalność:

  • metka oligomeryzująca: jest to sekwencja pochodząca z czynnika transkrypcyjnego, która stabilizuje całą strukturę oraz umożliwia pakowanie DNA wewnątrz nanostruktury;
  • specjalny peptyd CNGRC: ma właściwości przeciwnowotworowe i może być używany do precyzyjnego dostarczania leków do komórek nowotworowych.

Wynalazek może znaleźć zastosowanie w produkcji szczepionek nowej generacjiw nowoczesnych terapiach onkologicznych jako możliwość dostarczania antynowotworowych cząsteczek do specyficznych komórek, minimalizując skutki uboczne i zwiększając skuteczność leczenia, oraz w produkcji przeciwciał i antygenów referencyjnych – ułatwiając produkcję wysokiej jakości biomolekuł niezbędnych w diagnostyce i badaniach naukowych.

– Prace nad wynalazkiem były niezwykle ekscytujące, szczególnie w kontekście badania wpływu poszczególnych regionów białka kapsydowego (CP) wirusa Orsay na stabilność biologicznych nanostruktur. Szczególne zainteresowanie wzbudziło zastosowanie metek oligomeryzujących, które nie tylko zwiększają stabilność struktury, ale także umożliwiają dodatkowe funkcje, takie jak enkapsulacja DNA czy stymulacja odpowiedzi przeciwnowotworowej – mówi dr Beata Gromadzka. – Nasza opatentowana technologia jest interesująca zarówno dla branży weterynaryjnej, jak i farmaceutycznej. Może zostać wykorzystana do produkcji szczepionek, leków, terapeutyków czy testów diagnostycznych.

Dr Beata Gromadzka jest prezeską NaNoExpo – biotechnologicznej spółki spin-off Uniwersytetu Gdańskiego, która świadczy usługi badawczo-rozwojowe oraz dostarcza rozwiązania w zakresie bioinżynierii nanostruktur biologicznych.

oprac. CKiP (Uniwersytet Gdański)
Fot. Alan Stocki (UG)
Univentum Labs łączy naukę z biznesem – spotkanie z przedstawicielami Doğuş Group

Univentum Labs łączy naukę z biznesem – spotkanie z przedstawicielami Doğuş Group

23 stycznia 2025 r. w przestrzeni O4 Coworking (Olivia Centre) odbyło się spotkanie przedstawicieli Doğuş Group z reprezentantkami Univentum Labs. Wydarzenie było okazją do zaprezentowania potencjału naukowo-badawczego Uniwersytetu Gdańskiego oraz omówienia możliwości współpracy biznesowej.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Doğuş Group:

  • Tolga Akkas – General Manager, Doğuş Construction,
  • Ahmet Burak Yersel – Doğuş Construction,
  • Omer Uzay Karakoyunlu – Doğuş İnşaat.

Doğuş Group, obecna na rynku od ponad 70 lat, jest jedną z największych prywatnych grup inwestycyjnych w Turcji. Działa w sektorach takich jak motoryzacja, budownictwo, media, turystyka i hotelarstwo, nieruchomości, energetyka oraz technologia. Grupa aktywnie rozwija innowacyjne projekty i współpracuje z globalnymi partnerami, wspierając nowoczesny rozwój gospodarczy. W kontekście ekspansji na polski rynek Doğuş Group wyraża zainteresowanie realizacją komplementarnych projektów rozwojowych, w tym w regionie pomorskim oraz nawiązaniem współpracy z ekspertami naukowymi.

Ze strony Univentum Labs w spotkaniu uczestniczyły:

  • dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG – Prezeska Univentum Labs,
  • mgr Monika Adamczuk – Koordynator projektu „Inkubator Rozwoju”.

Podczas spotkania dr hab. Sylwia Mrozowska, prof. UG przedstawiła działalność Univentum Labs oraz zaprezentowała potencjał naukowo-badawczy Uniwersytetu Gdańskiego. Monika Adamczuk zaprezentowała program TALENtBRIDGE, realizowany przez Univentum Labs. Program wspiera przedsiębiorczość oraz współpracę interdyscyplinarną, promując zrównoważone innowacje wśród studentów i młodych naukowców. Uczestnicy mogą liczyć na wsparcie w poszukiwaniu atrakcyjnych praktyk i staży zawodowych.